Študij prava v Sloveniji se precej razlikuje od študija prava v Nemčiji. Osredotočila se bom na tri področja, in sicer na uporabo zakonov na izpitih, na obvezno prakso že med študijem in na razporeditev predmetnika.

Odprl bom zelo kompleksno problematiko, pri čemer bom upošteval, da je namenjena bralcu, ki ni seznanjen s teoretskimi koncepti, na katere se bom naslanjal. Kljub temu se ne bo dalo ogniti zapletenim filozofskim orodjem, ki jih bom po svojih najboljših močeh poenostavil. Zavedam se, da v slovenskem jeziku žal skorajda ni literature na to temo, zato upam, da bodo sledeče vrstice omogočile vsaj najosnovnejši vpogled v problematiko kazni.

Kaznovalna politika je v zadnjem desetletju zaradi učinkovitosti in hitrosti reševanja kazenskih zadev pahnila v prepad nekatere temeljne postulate kazenskega prava, za katere so se borili že v času razsvetljenstva. Tako postaja kazenski postopek bolj izjema kot pravilo.

During the last few decades, there has been an intensification of the debate on whether it is justified to enforce patent protection for software, and on the possibility of introducing such norms into a system based on the European Patent Convention (1973). The main dilemma in the discussion is if introducing a full patent protection scheme would discourage or invigorate investments in the software industry.

The aim of this article is to find out, which of the parties – the seller or the buyer – the CESL protects more in the B2B transactions. In order to achieve the aim, the author has given an insight in the legal relationship between a buyer and a seller from the viewpoint of the economic analysis of law. The author has focused on the main aspects of the relevant regulation of the CESL,

Samostojna Slovenija v svojem triindvajsetem letu obstoja vzbuja vtis depresivne bolnice, ki je ujeta v začaran krog nocebo učinka. Po dolgih letih zanikanja korupcije je njen obstoj nenadoma vsem postal boleče očiten. V javnem diskurzu so se pojavile »tajne mreže« in »strici iz ozadja«. Ob vsem tem pa se pojavljajo pomisleki, ali tovrstne interpretacije morda ne zakrivajo bistva problema, ki je globlji in vsajen v samo bistvo slovenske družbe. Podobnega mnenja je tudi Goran Klemenčič, predsednik

In the light of the recent adoption of the controversial Russian federal legislation concerning »gay propaganda« and a 100-year ban on pride festivals in Moscow, and due to the organization of Winter Olympic Games in Sochi, the spotlight is once again placed on the LGBT3 community – at least for a while. Therefore the opportunity to raise some important issues regarding the protection of human rights of this so often marginalized minority seems to be that more important.

Načelo krivdne odgovornosti zavzema v sodobnem pravu tako pomembno mesto, da ga navadno obravnavamo kar kot bistveno lastnost pravnosti. Zato velikokrat pozabimo, da gre pri utemeljitvi subjektivne odgovornosti za zgodovinsko koncesijo in pomembno civilizacijsko pridobitev. Pravu ni potrebno ugotavljati storilčevega subjektivnega odnosa do dejanja, če ga za to dejanje želi kaznovati.