V tistem času so latinščino govorili predvsem Latinci. Občasno so jo uporabljali tudi Florentinci iz Florentinije, zlasti kadar so trgovali z Indijanci iz Indije. Galileo Galilei je izumil galejo. To je bila velika ladja z odprto galerijo slik Doriana Graya.
V času, ko se zdi, da družba in država regredirata na stopnjo srednjeveškega inkvizitornega sistema, je težko zagovarjati tezo o neučinkovitosti zaporne kazni. Po Foucaultu se tega zavedajo že vsaj 150 let, pa vendarle sta občutka ogroženosti in nevarnosti tista, ki usmerjata kaznovalno politiko k sprejemanju vedno strožjih kazni.
Potem ko je strastno oboževanje videoiger Nintendo in anime risank o robotih Mazinga konec prejšnjega tisočletja nekoliko zamrlo, sta pred kratkim rekordna potres in tsunami Japonsko spet postavila v središče vsesplošnega zanimanja.
Gre za motivacijski naziv študentov 4. letnika Pravne fakultete, ki smo pod okriljem Ženevskega kluba in v okviru izbirnih predmetov ekonomske in gospodarskopravne usmeritve izvedli strokovno ekskurzijo, v sklopu katere smo dobrih 14 dni preživeli v Združenih državah Amerike.
»Humor je dobrohotna zmožnost prepoznati norost v tem, kar velja za normalno in dostojno; in prepoznati razpoke v tistem, kar velja za resnico.«
V mesecu septembru preteklega leta se je na športnem področju zvrstilo obilo pomembnih dogodkov, ki so pri slovenskih športnih navdušencih požele nemalo zanimanja.
Skoraj vsak izmed nas je med uporabo osebnega računalnika kdaj začutil, da ima tiho brneča škatla na mizi nadzor nad njim in ne več obratno.
Namen tega članka je kratka predstavitev nekaterih odprtih vprašanj v zvezi z odškodninsko odgovornostjo države za neustavne posledice izvrševanja zakonodajne funkcije s poudarkom na vprašanjih, povezanih s problematiko vzročne zveze.
V svojem poklicnem življenju je poleg profesure desetletje opravljal funkcijo poslanca Državnega zbora RS (DZ), zadnjih devet let pa je bil sodnik Ustavnega sodišča RS (US).
Ko se tako brezciljno premikam iz bifeja do bifeja in medtem razmišljam, kam naj se zvečer zavlečem, se dostikrat vprašam, kaj me je pripeljalo v takšno brezizhodno situacijo. Sem nekdanji študent prava, perspektiven srednješolec z dobrim povprečjem, zdaj pa del neznanske armade brezposelnih.
Sloves je lahko zagoneten. Velikokrat mislimo, da poznamo neko stvar ali osebo samo zato, ker o njej velja neko splošno prepričanje, toda konkretna izkušnja pogosto pokaže drugo plat zgodbe. Tudi sam sem kot marsikdo veliko slišal o zahtevnosti vprašanj, pri izpitu iz rimskega prava, ko pa sem se nedavno znašel v vlogi izpraševalca pred profesorjem dr. Janezom Kranjcem, sem ugotovil, da je včasih težje zastavljati vprašanja, kot nanje odgovarjati.
Srednji sloj je svoja življenja zgradil na predpostavki nenapornega in rutiniranega dela v pisarnah, ki pa s tehničnim napredkom postaja čedalje bolj nesmiselno.
Odločitvi za pristop k podiplomskem izobraževanju gotovo prispeva odgovor na vprašanje, čemu sploh pripisati vrednost?