All in Intervju

V času, ko se zdi, da družba in država regredirata na stopnjo srednjeveškega inkvizitornega sistema, je težko zagovarjati tezo o neučinkovitosti zaporne kazni. Po Foucaultu se tega zavedajo že vsaj 150 let, pa vendarle sta občutka ogroženosti in nevarnosti tista, ki usmerjata kaznovalno politiko k sprejemanju vedno strožjih kazni.

Sloves je lahko zagoneten. Velikokrat mislimo, da poznamo neko stvar ali osebo samo zato, ker o njej velja neko splošno prepričanje, toda konkretna izkušnja pogosto pokaže drugo plat zgodbe. Tudi sam sem kot marsikdo veliko slišal o zahtevnosti vprašanj, pri izpitu iz rimskega prava, ko pa sem se nedavno znašel v vlogi izpraševalca pred profesorjem dr. Janezom Kranjcem, sem ugotovil, da je včasih težje zastavljati vprašanja, kot nanje odgovarjati.

Že od samega začetka nisem natančno vedel, kaj hočem. Moj primarni cilj je bil čim hitreje priti do pravosodnega izpita, zato sem si na začetku, kljub boljšim ponudbam za svojo prvo službo, izbral sodišče. Moje povprečje ocen ni bilo ravno bleščeče, zato sem izbral službo, za katero sem predvideval, da me bo najhitreje privedla do PDI.

Sogovornik je le nekaj mesecev pred intervjujem po opravljenem pripravništvu na Okrožnem državnem tožilstvu opravil pravniški državni izpit (po domače: pravosodni izpit) in se zaposlil na Vrhovnem državnem tožilstvu (trenutno je dodeljen Specializiranemu oddelku in Skupini za pregon organiziranega kriminala). Srečala sva se popoldne po koncu službe.

Plača odvetniških pripravnikov znaša od zakonsko določenih 820 evrov do okvirno 1200 evrov neto. Moja povprečna plača je v zgornji polovici tega razpona. Naj dodam, da plača vsebuje fiksni in fleksibilni del, zato se nekoliko spreminja. Odvisna je od razmer na trgu in lastnega angažmaja.