KRATKA PREDSTAVITEV NATEČAJA
Pamfilovo pero je natečaj v pisanju strokovnih člankov, ki ga organizira Društvo mladih pravnikov in študentov prava Pamfil v sodelovanju s Pravno fakulteto v Ljubljani.
Glavna nagrada za zmagovalca natečaja je enomesečna plačana praksa v odvetniški pisarni, vsi finalisti pa prejmejo tudi praktične nagrade.
Natečaj je sestavljen iz pisnega in ustnega dela. Tekmovalci se najprej v pisnem delu pomerijo v pisanju strokovnega članka na vnaprej izbrano aktualno pravno tematiko, ki ga ocenijo pravni strokovnjaki iz vrst profesorjev, odvetnikov in članov uredniškega odbora revije Pamfil. Pisnemu delu sledi ustni (finalni) del, na katerega se uvrstijo najboljši štirje tekmovalci po pisnem delu in v okviru katerega se tekmovalci pomerijo v predstavitvi oz. »pitchanju« strokovnega članka sodnikom.
NATEČAJ PAMFILOVO PERO V ŠTUDIJSKEM LETU 2021/2022
V okviru letošnjega natečaja so se tekmovalci pomerili v pisanju strokovnih člankov na temo; Tehnologija veriženja blokov.
Zmagovalec natečaja Pamfilovo pero prejme enomesečno plačano prakso v odvetniški pisarni CMS Reich-Rohrwig Hainz, več o njih tudi na spletni strani.
ČASOVNICA NATEČAJA 2021/22
Objava teme natečaja: 25. februar 2022
Rok za oddajo strokovnih člankov: 1.april 2022
Objava rezultatov pisnega dela natečaja: 13. april 2022
Ustni del natečaja: 16. april 2022
PREDSTAVITEV ODVETNIŠKE PISARNE CMS
CMS je mednarodno ekonomsko združenje odvetniških pisarn, ki ima 75 pisarn v kar 45 državah po svetu. Po Acritasovi lestvici globalnih odvetniških pisarn se CMS po številu zaposlenih – trenutno ta številka sega že čez 8.000 – uvršča na peto mesto, po ustvarjenem prometu pa na 20. mesto. Na slovenskem tržišču je CMS prisoten že od leta 2008, saj je po vstopu v EU Slovenija postala privlačna destinacija za tuje vlagatelje. V tem času je pisarna, ki je ob ustanovitvi imela le tri zaposlene, zrasla v tim triindvajsetih ljudi.
Slovenskim podjetjem, ki poslujejo na mednarodni ravni, in mednarodnim podjetjem ter koncernom, ki vstopajo ali delujejo na slovenskem trgu, CMS nudi pravne storitve, ki obsegajo vse vidike in področja gospodarskega prava, prav poseben fokus pa je na področju prevzemov in združitev, ostalih korporativnih transakcijah, delovnem pravu, bančništvu in financah ter seveda nepremičninah in gradbenem pravu. Spekter svetovanja pa je usmerjen tudi k nudenju podpore pri javnih naročilih in davčnih vprašanjih.
Vsekakor CMS svoje oči upira v prihodnost in se trudi svoje storitve strankam ponuditi tudi v digitalizirani obliki Hitro razvijajoči se poslovni svet terja hiter in učinkovit dostop do informacij, ki pomembno vplivajo na poslovanje gospodarskih subjektov. Prav zato se CMS trudi z razvijanjem mobilnih aplikacij uporabnikom omogočiti hiter dostop do najrazličnejših pravnih informacij v realnem času ter jih povezati s pravnimi strokovnjaki, kompetentnimi za določeno pravno področje v jurisdikcijah širom po svetu, tako rekoč le s klikom.
Danes ekipo CMS Slovenija sestavlja 18 dinamičnih, mednarodno usposobljenih slovenskih pravnikov, ki jih vodijo tri partnerke z izkušnjami s svetovanjem strankam iz najrazličnejših gospodarskih panog in sektorjev. Delujemo po načelu "vse na enem mestu" ter do projektov pristopamo multidisciplinarno kar predstavlja dodano vrednost predvsem za stranko.
Skrbimo, da v naše vrste prihajajo mladi pravnik, saj za to, da bi sledili novim novim gospodarskim trendom, potrebujejo tudi nove poglede na svet. V sektorjih, ki bodo krojili našo prihodnost, kjer so napredki naravnost osupljivi, si želimo utrditi svoje mesto kot pravni svetovalci, ki krojijo pravno pravno prakso na področjih kot je npr. veriženje blokov, tema, ki smo vam jo v pisanje namenili letos.
Preko sodelovanja s študenti in univerzami CMS Slovenija sledi svojemu motu »zazrti v prihodnost« (future facing). In z zmago na Pamfilovem Peresu je CMS lahko del tvoje prihodnosti.
TEMA NATEČAJA
Tema letošnjega II. natečaja Pamfilovo pero je Tehnologija veriženja blokov.
Nimaš ideje, o čem pisati? V nadaljevanju si preberi oporne točke oziroma usmeritve in poglej video, morda dobiš idejo!
Kaj je blockchain tehnologija in njena uporabnost v pravu
Kako blockchain tehnologija spreminja pogled na pravo
Uporaba kriptovalut danes in v prihodnosti
Primerjava vladavina kode z vladavino prava
Primeri licenc za uporabo tehnologije veriženja blokov po svetu
Uporaba tehnologije veriženja blokov za doseganje višjih standardov varovanja okolja
REC in ESG sistemi
Zelene obveznice
COOP26 in uporaba tehnologije veriženja blokov
Regulacija tehnologije veriženja blokov po svetu: Primeri dobre prakse
Kneževina Lihtenštajn
Malta
Združeni arabski emirati
Singapur
Wyoming
Pametna sodišča, pametne pogodbe (“smart contracts”) in prihodnost spletnega reševanja sporov
Regulacija pametnih pogodb
Implementacija tehnologije veriženja blokov (oziroma blockchain tehnologije) na sodiščih - primer Kitajske
Vzpon decentraliziranih avtonomnih organizacij
Decentralizirana infrastruktura finančnega trga
Pomanjkanje pravne regulacije pri poslovanju in izdaji kriptovalut
Primeri upravljanja decentraliziranih avtonomnih organizacij
Anonimnost kriptovalut
Tehnologija veriženja blokov in GDPR
Pranje denarja s kriptovalutami
Uporaba anonimnih kriptovalut za zagotavljanje privatnosti pri transakcijah in suverenih digitalnih identitetah (“sovereing digital identities”)
Tehnološko nevtralna pravna interpretacija
Tehnološko nevtralna pravna interpretacija vrednostnih papirjev
Davčna obravnava kriptovalut
Obravnava kriptovalut z vidika trga vrednostnih papirjev (Howey test)
Civilnopravne posledice kriptovalut
Varovanje potrošnika
Varovanje investitorjev
Primeri primarne izdaje žetonov na področju oskrbovalnih verig (‘’Supply Chain’’)
Primeri uporabe kriptovalut za namene poslovanja in transakcij (‘’Eli Pay’’)
Nezamenljivi žetoni in uporaba NFT-jev
NFT-ji in pravo intelektualne lastnine
Uporaba tehnologije veriženja blokov z namenom izdajanje digitalnega evra
in še mnogo več!
Prav tako si lahko pogledaš intervju, ki ga je izvedla odvetniška pisarna CMS Reich-Rohrwig Hainz o kirpto trgu, in sicer na povezavi!
Zagonska podjetja nenehno iščejo nove vire financiranja svojih projektov. Ker so ta podjetja šele v začetnih fazah poslovanja, so precej tvegana, saj je verjetnost njihovega uspeha majhna, zato jim bančna posojila načeloma niso dostopna. Takšna podjetja želijo najti ugodno financiranje, ki jim omogoča ohranitev nadzora nad podjetjem, in vlagatelje, ki so pripravljeni prevzeti ta visoka tveganja. Z razvojem spleta in kasneje s tehnologijo veriženja blokov (ang. blockchain) so se pojavile prve javne ponudbe žetonov (ang. initial coin offering – ICO). Gre za zbiranje sredstev z izdajo kripto žetonov – digitalnih kriptografskih zapisov pravic imetnika, kjer decentralizirano omrežje s pomočjo tehnologije razpršene evidence (ang. distributed ledger) beleži lastništvo in njegov prenos brez sodelovanja posrednikov, npr. bank. Vlagatelji v zameno za izdane žetone investirajo fiat valuto ali pa Bitcoin-e ali Ether-e.
Dragi bralci in pisci revije Pamfil,
z veseljem razglašamo, da je zmagovalka II. natečaja Pamfilovo pero Urška Arzenšek s prispevkom Prva javna ponudba žetonov - še vedno »divji zahod«? . Prispevek si lahko preberete na naši spletni strani ali na tej povezavi.
Najlepše bi se tudi zahvalili odvetniški pisarni CMS Reich-Rohrwig Hainz in Blockchain Think Tank Slovenija.
Sodelovanje na natečaju Pamfilovo pero je odlična izkušnja.
Priporočam jo vsakemu nadobudnemu pravniku, ne glede na to, ali se želi prvič preizkusiti v akademskem pisanju ali pa ga zgolj izpiliti. Navsezadnje pravno pisanje in urjenje akademskih veščin krepita abstraktno mišljenje, pisno izražanje ter sposobnost argumentacije – to pa so nepogrešljive lastnosti dobrega pravnika. Še več, pisanje strokovnega besedila v okvirih predpisane teme je pravzaprav odlična vaja za kasnejše pisanje magistrske naloge.
Zato ne odlašajte, in se prijavite zdaj!
Tim Horvat, zmagovalec Pamfilovega peresa 2019/2020
Z veseljem razkrivamo, da se natečaju Pamfilovo pero pridružuje tudi Blockchain Think Tank Slovenija!
Blockchain Think Tank Slovenija je neprofitno društvo, odprto vsem deležnikom, ki jih zanima blockchain tehnologija. Think Tank deluje kot enotna točka za zbiranje idej in predlogov, hkrati pa ima dostop do relevantnih predstavnikov na strani vlade, regulatorjev in drugih institucij javnega sektorja, katerim na odprt način posreduje ideje in predloge gospodarstva, podjetnikov, akademikov in posameznikov.
Več o njih tudi na spletni strani: https://blockchainthinktank.si
Za kakšno idejo o čem pisati, pa si poglej tudi njihove prispevke.
Več na povezavi: https://blockchainthinktank.si/dokumenti/publikacije/
Sodeluj na natečaju Pamfilovo pero in osvoji enomesečno plačano prakso v odvetniški pisarni CMS ter druge praktične nagrade!
Vsak prispevek bo tudi vpisan v COBISS!
Čas imaš do 1.aprila!
Več si lahko prebereš na naši spletni strani: revijapamfil.si ali na povezavi https://revijapamfil.si/pamfilovo-pero-202122.
Lahko pa nam slediš tudi na instagramu ali facebooku!
Tema letošnjega II. natečaja Pamfilovo pero je Tehnologija veriženja blokov.
Več na povezavi.
Vabljeni k sodelovanju!
Pamfilovo pero je natečaj v pisanju strokovnih člankov, ki ga organizira Revija Pamfil.
Glavna nagrada za zmagovalca natečaja je enomesečna plačana praksa v odvetniški pisarni CMS REICH-ROHRWIG HAINZ, vsi finalisti pa prejmejo tudi praktične nagrade.
Natečaj je sestavljen iz pisnega in ustnega dela. Tekmovalci se najprej v pisnem delu pomerijo v pisanju strokovnega članka na vnaprej izbrano aktualno pravno tematiko, ki ga ocenijo pravni strokovnjaki iz vrst profesorjev, odvetnikov in članov uredniškega odbora revije Pamfil. Pisnemu delu sledi ustni (finalni) del, na katerega se uvrstijo najboljši štirje tekmovalci po pisnem delu in v okviru katerega se tekmovalci pomerijo v predstavitvi oz. »pitchanju« strokovnega članka sodnikom.
Letošnja tema natečaja bo znana v petek 25. februarja!