ŠTUDENTI V ODVETNIŠKIH PISARNAH: INTERVJU Z MANCO KRAMAR (5. letnik), ŠTUDENTSKO PRAKTIKANTKO V PISARNI GRLICA LAW
Avtor: Uredništvo
Izvleček: Manca Kramar je študentka 5. letnika Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, ki študentsko delo pri odvetniški pisarni Grlica Law opravlja že dobro leto. Novinarji Revije Pamfil smo se z Manco srečali na kavici, da nam opiše svojo izkušnjo z opravljanjem študentske prakse v odvetniški pisarni ter jo vprašali, kakšne nasvete ima za študente, ki jih opravljanje odvetniške prakse zanima.
1. Lansko leto si prvič začela delati v odvetniški pisarni, kakšen je bil tvoj prvi vtis dela in kaj te je najbolj pritegnilo, da si se odločila za prijavo za delo v Odvetniški Pisarni Grlica?
Ob prijavi na študentsko delo za delo v odvetniški pisarni GRLICA me je najbolj pritegnilo, da se pisarna ukvarja s številnimi mednarodnimi primeri in ni omejena le na slovenske stranke. To mi je dalo občutek, da bom lahko sodelovala v bolj raznolikih in kompleksnih zadevah. Zelo zanimivo mi je bilo tudi, da so v razpisu izpostavili področji intelektualne lastnine in crypto – dve temi, za kateri verjamem, da se bosta v prihodnostjo zelo razvijale in doživele številne spremembe pravnem urejanju. Odvetniške pisarne, ki se osredotočajo na te trende, si po mojem mnenju odpirajo vrata do širšega nabora strank in inovativnih priložnosti.
Moj prvi vtis o pisarni je bil izjemno pozitiven, saj sem že na začetku dobila možnost pomagati pri pravnih primerih, kar mi je omogočilo hitro pridobivanje praktičnega znanja. V zadnjem letu sem močno izboljšala ne le svojo pravno znanje, ampak tudi v veščine izražanja, raziskovanja in obvladovanja terminologije. Možnost učenja neposredno od odvetnikov je bila za moj razvoj zelo pomembna.
2. Kaj ti je najbolj v pomoč pri usklajevanju študijskih obveznosti in dela v pisarni? Kako ti pisarna omogoča, da dosegaš ravnotežje med obema?
Pri usklajevanju študijskih obveznosti in dela v odvetniški pisarni mi je v največjo pomoč fleksibilnost urnika, ki mi omogoča, da uspešno opravljam svoje šolske in službene obveznosti. Pisarna je izjemno razumevajoča tudi glede mojih študijskih potreb, še posebej v izpitnih obdobjih, ko sem lahko prilagodila svoje delovne obveznosti, da bi imela dovolj časa za pripravo na izpite.
Delo v odvetniški pisarni GRLICA LAW mi omogoča, da uspešno usklajujem študij in službo, obenem pa mi ponuja priložnosti za osebni razvoj in dodatno izobraževanje.
3. Svetuješ študentu prvega letnika PFLJ, ki se zanima za odvetništvo. Kdaj, se ti zdi, bi bilo zanj optimalno začeti iskati prakso v odvetniški pisarni? Bi nekomu, ki se zanima za odvetništvo priporočila kakšne interesne dejavnosti, ki jih ponuja PFLJ?
Predvsem menim, da pogosto študentje še ne vedo, kje se vidijo v prihodnosti. Tudi sama sem imela vprašanja glede tega ali se vidim v odvetništvu, zato priporočam da čim prej poskusijo in vidijo. Obstajajo tudi razlike v odvetniških pisarnih in kakšne možnosti ti ponujajo. Zato je dobro, da pred iskanjem pregledaš. Ker se v pisarni GRLICA LAW ukvarjamo s velikim številom različnih primerov na različnih področjih, se mi zdi to pravilna odločitev. Imela sem možnost spremljati postopek pri družinskem, stvarnem, gospodarskem in kazenskem pravu. To mi je omogočilo, da sem tudi sama videla, kaj mi najbolj leži.
Ker smo mednarodna pisarna, menim, da je za vse študente dobro, da se med študijem učijo čim več jezikov. To predstavlja pozitivno točko tudi za stranke, ki z odvetnikom težko komunicirajo preko jezika, ki jim ni domač. Menim, da je to točka, ki je v naši odvetniški pisarni zelo spodbujena, in sem se med časom dela tudi izobraževala na faksu iz francoskega jezika.
Ker pa se v naši pisarni veliko ukvarjamo tudi s strankami s področja startupov in intelektualne lastnine, pa menim, da je možnost izobraževanja s področja pogodb, zelo koristno, saj je potrebno imeti določene osnove znanja, ki pa si ga preko dopolnjuješ, kakor tudi dodatno pridobivaš zaradi hitro spreminjajočega področja.
4. Kako ti delo v odvetniški pisarni pomaga pri razvoju koristnih veščin za tvojo nadaljno poklicno pot?
Med delom v odvetniški Pisarni GRLICA LAW sem se imela priložnost udeležiti sodnih narokov in spremljati skupščine, kar mi je pridobiti realno predstavo v delo odvetnikov. Videla pa sem lahko tudi kako deluje sistem in koliko priprave je potrebno, o čemer pred delom nisem imela predstave.
Pogosto prisostvujem tudi notarskim obiskom, kar mi daje več samozavesti pri vodenju zadev in komunikaciji s drugimi pravnimi strokovnjaki.
Naša odvetniška pisarna pa pogosto organizira tudi notranja izobraževanja, kjer pridobivam nova znanja.
Pisarna mi nudi tudi dodatne priložnosti za izobraževanje, kar je pomembno za moj osebni in profesionalni razvoj.
5. Ker končuješ s študijem pravne fakultete, ali razmišljaš o opravljanju pravosodnega izpita? Katere priložnosti za učenje in prakso si najbolj cenila?
Zanimam se za delo v odvetništvu in razmišljam o opravljanju pravosodnega izpita, kar je ključni korak v moji pravni karieri. Odvetniška pisarna me močno spodbuja, saj nudi različne možnosti, ki so koristne pri učenju in omogočajo opravljanje strokovnega izpita iz upravnega postopka med delom.
Dodatna prednost je možnost pridobitve plačanega dopusta za učenje za pravosodni izpit, kar omogoča osredotočenost na študij brez finančnih skrbi. Pridobivam dragocene izkušnje na različnih pravnih področjih, kar me pripravlja na izzive prihodnosti. Te priložnosti mi omogočajo celovit vpogled v delovanje pravnega sistema in razvoj ključnih veščin za uspešno delo v praksi.
6. Katere so po tvojem mnenju ključne prednosti za študente, ki se odločijo za delo v tej odvetniški pisarni? Kaj bi svetovala tistim, ki razmišljajo o podobni praksi?
Med svojim delom v odvetniški pisarni imam priložnost raziskovati različna pravna področja in pridobiti dragocene izkušnje. Sodelovanje pri obravnavah mi je omogočilo, da sem teoretična znanja, pridobljena na fakulteti, prenesla v prakso. Tako sem bolje razumela, kako se pravo uporablja v resničnih situacijah.
Delo v pisarni mi je odprlo vrata do aktualnih tem, kot so kriptovalute in mednarodne pravne zadeve, kar je dodatno obogatilo moje znanje. Udeleževala sem se notranjih dogodkov in workshopov, kar mi je pomagalo pri razvoju strokovnih veščin in komunikacije.
Ena izmed najpomembnejših izkušenj zame je bila neposredna interakcija z izkušenimi odvetniki. Ta dinamika mi je omogočila, da sem pridobila znanje, ki ga je težko najti v drugih okoljih. Celotna izkušnja mi je pomagala razviti samozavest in razumevanje v pravnem poklicu, kar bo dolgoročno koristno za mojo kariero.
7. Opiši opravljanje prakse v tej odvetniški pisarni s tremi pridevniki. Bi rada za konec še kaj sporočila našim bralcem?
Tri pridevnike, ki bi jih navedla so: dinamično, zanimivo in navdihujoče. Med prakso sem se naučila marsikaj – od analitičnega razmišljanja do boljših komunikacijskih veščin. Praktično delo mi je omogočilo, da sem teoretične stvari, ki jih učijo na faksu, končno videla v akciji.
Delo v pisarni je tudi zelo olajšalo moje študijske obveznosti, saj sem pridobila izkušnje in vpoglede, ki so mi pomagali bolje razumeti pravo. Praksa mi je res odprla oči in me pripravila na to, kar me čaka v prihodnosti.
Za naše bralce pa bi rada povedala, da je delo v odvetniški pisarni super priložnost, da se naučite nekaj novega in se zabavate. Ne bo vam žal, če se odločite za to pot, saj pridobite izkušnje, ki vam bodo koristile v življenju!