Pravno odločanje se nepovratno širi na tradicionalna področja politike, s tehnologijo pa bi radi odločanje naredili učinkovitejše in manj politično. Kakšna bo torej vloga pravnikov v tej družbi prihodnosti?
Po mojem mnenju je proces judikalizacije politike nepovraten, pravo ne more postati »apolitično«, prav tako ni možno uvesti takšnega algoritma v pravno odločanje, ki bi zadostil kriterijem demokratičnosti. Zato je pomembno, da si pravniki izborimo aktivno in kreativno vlogo v svetu ter za svoja dejanja tudi prevzamemo demokratično odgovornost.
Pamfilovo pero je natečaj v pisanju strokovnih člankov, ki ga organizira Društvo mladih pravnikov in študentov prava Pamfil v sodelovanju s Pravno fakulteto v Ljubljani.
Natečaj je sestavljen iz pisnega in ustnega dela. Tekmovalci se najprej v pisnem delu pomerijo v pisanju strokovnega članka na vnaprej izbrano aktualno pravno tematiko, ki ga ocenijo pravni strokovnjaki iz vrst profesorjev, odvetnikov in članov uredniškega odbora revije Pamfil. Pisnemu delu sledi ustni (finalni) del, na katerega se uvrstijo najboljši štirje tekmovalci po pisnem delu in v okviru katerega se tekmovalci pomerijo v predstavitvi oz. »pitchanju« strokovnega članka sodnikom.
Glavna nagrada za zmagovalca natečaja je enomesečna plačana praksa v odvetniški pisarni, vsi finalisti pa prejmejo tudi praktične nagrade.
V okviru letošnjega natečaja so se tekmovalci pomerili v pisanju strokovnih člankov na temo “VLOGA PRAVNIKOV V DRUŽBI PRIHODNOSTI”.
Zmagovalec natečaja Pamfilovo pero je postal Tim Horvat, ki je za nagrado prejel enomesečno plačano prakso v odvetniški pisarni CMS Reich-Rohrwig Hainz.
Drugo mesto sta zasedla Jure Bergant in Katja Kreft, četrta pa je bila Kornelija Gospodarič.
Najboljše prispevke lahko preberete na tej povezavi.
Objava teme natečaja: 20. april 2020
Rok za oddajo strokovnih člankov: 22. maj 2020
Objava rezultatov pisnega dela natečaja: 3. junij 2020
Ustni del natečaja: 6. junij 2020